Rady pro rodiče

Akutní průjem u dětí

JZCGUFAL.jpgPříčinou průjmu je většinou střevní infekce (virová, bakteriální či parazitární), změna stravy dítěte, konzumace určité potraviny či nadměrného množství ovoce, ovocných sťáv, dále užívání antibiotik (u dítěte či kojící matky), průjem může být projevem i některých onemocnění. 

Většina akutních průjmů odezní sama od sebe během několika málo dní. Jedna řídká stolice nemusí znamenat průjem. Při průjmu je důležité u dítěte zabránit dehydrataci (odvodnění), ta ohrožuje především děti kojeneckého a batolecího věku. Vznik dehydratace je možno očekávat při více než 8 stolicích denně a/nebo při opakovaném zvracení. Náchylnost k dehydrataci u kojenců a batolat vyplývá z důvodů vyšší bazální potřeby tekutin na 1 kg hmotnosti, relativně většího tělesného povrchu a větším sklonem ke zvracení. Děti tohoto věku jsou navíc závislé na dalších osobách o ně pečujících.

Známky dehydratace

Stupeň dehydratace může být lehký, středně těžký nebo těžký - podle procenta úbytku tělesné hmotnosti a dalších příznaků. Hmotnost dětí je obvykle dobře známa díky častým preventivním prohlídkám.

  lehký střední těžký
úbytek tělesné hmotnosti (%) do 5 5 - 10 nad 10

Z praktického hlediska si všímáme kromě úbytku na váze změn chování (neklid nebo naopak nápadný klid dítěte - dítě méně aktivní až netečné), teploty končetin (chladné ruce a nohy), suchosti sliznic (hodnotíme na jazyku), očí (jsou jakoby propadlé, podkruhované) či nepřítomnosti slz. Důležitým příznakem je skutečnost, že dítě močí méně než obvykle. U kojenců a mladších batolat může být přítomna vkleslá velká fontanela. Současná přítomnost horečky a/ nebo zvracení zvyšuje riziko dehydratace. 

 Léčba průjmu

Léčba průjmu je založena na správné a včasné rehydrataci (zavodnění) a následné rychlé realimentaci (opětovný příjem jídla). Ambulantně se daří zvládnout lehké a někdy střední stupně dehydratace. Těžký stupeň dehydratace vyžaduje vždy hospitalizaci a nitrožilní doplnění tekutin. 

 REHYDRATACE

Doporučuje se podávat orální rehydratační roztok (ORS) obsahující minerály, které se ztrácí při průjmu či zvracení. Pro lepší toleranci je vhodné ho podávat chlazený na 4 - 8°C po lžičkách (z ledničky), pomalu po 5 - 10 minutách 5 - 10 ml roztoku (čajová lžička cca 5ml, polévková lžíce cca 15ml). Nedoporučujeme roztoky ochucovat šťávami nebo džusy. První fází je zvládnutí rehydratace a pak následně udržení správné hydratace. Rehydratace musí být rychlá a musí být vyřešena v průběhu 4 hodin. Množství orálního rehydratačního roztoku odhadujeme dle stupně dehydratace:

  zvládnutí rehydratace udržení hydratace
stupeň dehydratace (%) ml roztoku/kg/4 hodiny ml roztoku/kg/každá stolice
do 5 30 - 50 10
5 - 10 60 - 80 10

Pokud je hydratace upravena, je možno zahájit včasnou realimentaci. Jestliže však známky dehydratace trvají i po 4 hodinách, je nezbytné v dalších 6-12 hodinách dále podávat rehydratační roztok a dítě opět zkontrolovat. V případě, že se rehydratace ambulantně nezdaří, je doporučena hospitalizace dítěte.

Je důležité poznamenat, že vždy hradíme pokračující vodnaté stolice v dávce 10ml/kg/stolici.

 Orální rehydratační roztoky

Všechny níže uvedené orální rehydratační roztoky jsou volně prodejné v lékárně. Většina je ve formě prášku, obsah sáčku se rozpustí v pitné vodě (pro kojence v převařené kojenecké vodě) a dá se vychladit do ledničky, výjimkou je ORS 200, který je již v tekuté formě v lahvičce:

název ENHYDROL VODNÍČEK VODNÍČEK BABY

KULÍŠEK

KULÍŠEK FORTE

ORS 200 (od fi HIPP)

ochucení ANO (banán) ANO (jahoda) NE NE

ANO

(extrakt ze zázvoru zklidňuje žaludek při 

zvracení)

ANO - 2 varianty:

1. Mrkvovo-rýžový odvar

2. Jablko

věkové omezení od 1 týdne od 3 let od 1 týdne od 1 týdne

od 4 měsíce

od 4. měsíce

V případě nouze je možné „rehydratační“ roztok připravit ze šťávy pomeranče, citrónu či grapefruitu, ½ lžičky soli, 4 lžiček cukru – vše se rozpustí v litru hygienicky zabezpečené a převařené vody.

Méně vhodnou tekutinou k rehydrataci je čaj - černý, vychlazený!!! z ledničky, oslazený (lépe glukopurem než klasickým cukrem), opět podávaný po malých dávkách (po lžičkách), ale často - každých 5-10 minut. Nevýhodou je, že čaj neobsahuje potřebné minerály obsažené v ORS. Pokud ale dítě odmítá pít výše zmiňované ORS a toleruje sladký černý čaj, je možné zajistit rehydrataci právě čajem a ORS přidávat navíc, aspoň jako doplněk k čaji. 

Nevhodné roztoky k rehydrataci

Naprosto nevhodné (ale někdy mylně tradované) nápoje k rehydrataci jsou Coca-Cola, Pepsi-Cola a džusy (vysoký obsah cukru, žádné minerály...).   

 REALIMENTACE

Po úspěšné rehydrataci se může okamžitě začít s obnovením příjmu potravy - vhodné jsou potraviny, které byly kojenci a malými dětmi již dříve dobře tolerovány:

Kojené děti: kojení se nepřerušuje, dítě je kojeno v kratších intervalech, aby se nahradila ztráta tekutin a je vhodné mezi kojením navíc podávat rehydratační roztoky (viz výše).

Nekojené děti ve věku do 6 měsíců: realimentace se provádí stejnou kojeneckou výživou, kterou před začátkem akutního průjmu tolerovaly. Mléčné preparáty jsou podávány v plné koncentraci, neředěné. Nízkolaktózová mléka (např. Nutrilon low lactose) používáme výjimečně a jen přechodně (2-5 dnů) obzvláště u mladších kojenců, např. po závažném průběhu rotavirového střevního zánětu.

Kojenci, u kterých již bylo zahájeno zavádění příkrmů: věkově odpovídající kojenecká mléčná výživa a příkrmy v obvyklém množství (rýže, mrkvové pyré, bramborová kaše, banán, krůta, kuře)

Batolata a starší děti:  doporučujeme mixovanou stravu (rýže, brambory, kukuřice, mrkvové pyré, jablečné pyré, banánové pyré, kuřecí maso, suchary, starší pečivo). Mléčné výrobky a tuky podáváme dle tolerance, striktní bezmléčná či nízkotučná strava není obvykle nezbytná.  

Rehydratace a realimentace

  První 4 hodiny léčby Po více jak 4 hodinách
kojené děti mateřské mléko (event. ORS) + ORS 10ml/kg/každou stolici mateřské mléko + ORS 10ml/kg/každou stolici
nekojené děti do 1 roku ORS 30-80 ml/kg dle stupně dehydratace původní mléko + ORS 10ml/kg/každou stolici
starší děti ORS 30-80 ml/kg dle stupně dehydratace mixované brambory, rýže, kukuřice, mrkvové, banánové, jablečné pyré, kuřecí maso, suchary, starší pečivo + ORS 10ml/kg/každou stolici

ORS = orální rehydratační roztok

MEDIKAMENTÓZNÍ TERAPIE

Výše uvedená opatření (správná a včasná rehydratace a realimentace) jsou v léčbě průjmů zcela zásadní.

Antibiotika a chemoterapeutika se používají zcela výjimečně, bez ohledu na původ průjmovitého onemocnění (pokud průjem netrvá déle jak 2 týdny, není většinou nutné provádět výtěr z konečníku na bakteriologické vyšetření). 

Pro zkrácení onemocnění či při závažném průběhu lze léčbu doplnit o následující preparáty, u kterých byl prokázán účinek na léčbu průjmu:

  1. Probiotika - pozitivní efekt na léčbu průjmu byl klinickými studiemi prokázán u probiotik Lactobacillus rhamnosus GG a Saccharomyces boulardii.  Zkracují dobu trvání průjmu a působí i při tzv. "postantibiotických průjmech". Obsaženy např. v: BIOPRON FORTE (kapsle od 6 měsíců věku), BIOPRON PROBIOTICKÉ KAPKY (od narození), LAKTOBACÍLKY baby SWISS (kapsle pro děti od narození), LAKTOBACÍLKY SWISS (cucací pastilky od 3 let), BIFOLAC (od 3 let), ENTEROL (od narození - tobolky, sáčky).
  2.  HIDRASEC - u dětí starších 3 měsíců HIDRASEC 10mg, u dětí nad 13 kg HIDRASEC 30mg. Jedná se o nový lék, který působí přímo na mechanismus akutního průjmu - obnovuje rovnováhu vody a minerálů, působí výlučně ve střevě, má rychlý nástup účinku. Je vázaný na lékařský předpis!
  3. Adsorbenty - snižují objem stolice a zkracují dobu trvání průjmu. Nevstřebávají se do těla a jsou účinné i u průjmů neinfekčních. Vysoké dávky mohou způsobit zácpu.                   Př. SMECTA - z přírodně čistého jílu, nevstřebává se, vylučuje se stolicí, vhodná pro děti již od narození.
  4. Další - TASECTAN (sáčky 250 mg pro kojence a děti, tobolky 500 mg pro dospělé a větší děti) - obsahuje komplex želatiny a taninu, tvoří ochranný film na střevní sliznici a normalizuje její funkci. Snižuje četnost a dobu trvání průjmu. 

Všechny uvedené léky či potravinové doplňky lze zakoupit volně v lékárně. Jedinou výjimkou je preparát HIDRASEC, který je nezbytné napsat na recept, ačkoliv i tak rodiče hradí plnou cenu léku.   

Kdy kontaktovat lékaře: 

  • pokud jsou přítomny známky dehydratace (dítě nemočí déle jak 8 hodin, má suchá ústa, chybí slzy..)
  • pokud průjmovitá stolice obsahuje příměs krve, hlenu, hnisu
  • pokud je počet stolic vysoký (u kojence již při více než 3 průjmovitých stolic za den)
  • pokud je stolice vodnatá a dítě navíc zvrací nebo má horečku
  • pokud je chování dítěte nezvyklé
  •  let)pokud má dítě mírný průjem déle než 2 týdny

Na závěr: 

  • průjem je většinou nakažlivý - po přebalení dítěte je nutné si vždy umýt ruce
  • průjem dráždí kůži v okolí konečníku a velmi snadno vzniká opruzení - proto je nutné kůži okolo konečníku při každém znečištění stolicí omýt, nejlépe pod tekoucí vodou, kůži nechat uschnout nejlépe na vzduchu a poté potřít vrstvou ochranného krému. Plenku vyměnit hned, jakmile se dítě vyprázdní. Penky měnit často. 

Adresa

Pediatrie Černá s.r.o.

Husovo náměstí 36

55203  Česká Skalice

IČ: 04601319

Kontakty

http://my.medevio.cz/dr-cerna

  491 453 057

 

Pohotovost pro děti

Nemocnice Náchod

Horní areál, pavilon A

491 601 771

pondělí-pátek 16:00–22:00

So, Ne, svátky 08:00–22:00

 Pokračovat na Medevio