Rady pro rodiče

Akutní kašel u dětí

 

Kašel je užitečný reflex, který slouží k odstranění cizích částic a sekretů z dýchacích cest. Akutní kašel představuje potíže trvající méně než 3 týdny.

Nejčastější příčinou kašle u dětí je infekce horních či dolních dýchacích cest, která je ve většině případů virového původu a léčba potíží je pouze symptomatická, to znamená, že pouze zmírňujeme příznaky po dobu přirozeného průběhu onemocnění. 

 

Léčba suchého kašle

Ke zmírnění suchého, dráždivého a bolestivého kašle, který vysiluje, ruší spánek dítěte, výrazně narušuje kvalitu života, lze užít léky tlumící kašel, tzv.antitusika. Od těchto léků lze však očekávat maximálně zmírnění, nikoliv odstranění kašle. V tabulce níže naleznete přehled léků tlumících kašel (antitusik), které lze použít u dětí ke zmírnění protrahovaného, vyčerpávajícího suchého kašle. Jejich podávání se doporučuje jen do doby, než dojde ke změně kašle na kašel vlhký (odkašlávací), pak je nutné podávání antitusik ukončit. K přechodu suchého kašle do tzv. vlhké fáze dochází cca po 3 - 4 dnech od začátku infekce a to zcela přirozeně, i bez léků.

Antitusika 

Většina léků je volně prodejných v lékárně, při jejich podávání je nezbytné řídit se příbalovými letáky a volit správnou dávku a věkovou hranici jednotlivých léků. Patrně nejlépe tolerované antitusikum s vysokou účinností je levodropropizin (firemní název LEVOPRONT) - je určený pro děti od 2 let věku.   

Periferní anitusika (léky tlumící suchý kašel)

firemní název
účinná látka
lékové formy
věková hranice

Stoptussin

Sinecod

Tussin

butamirát (+guaifenezin)

butamirát

butamirát

kapky, sirup, tablety

kapky, sirup, tablety

kapky

od 6 měsíců

od 2 měsíců

od 2 měsíců

Ditustat dropropizin kapky od 6 měsíců
Levopront levodropropizin kapky, sirup od 2 let

Použití antitusik, je potřeba vždy pečlivě zvážit, především u malých dětí do 2 let věku, u kterých chybí důkazy o účinnosti těchto léků a jejich použití je spojeno s nezanedbatelným rizikem nežádoucích účinků. Dle různých mezinárodních doporučení by se tyto léky neměly podávat dětem mladším 2 let (jiné britské doporučení dokonce nedoporučuje jejich užívání dětem mladším 6 let), u nás je schváleno jejich podávání pro věkové skupiny uvedené v tabulce. 

Jiné prostředky na léčbu suchého kašle

Podobný efekt - zmírnění dráždivého kašle, mají i jiné prostředky, které lze bezpečně použít i u mladších dětí, a to:

  • med  - (teplý nápoj s medem a citronem, med na lžičku...) - pozor! med nepoužívat u kojenců (nejsou chráněni proti bakteriím Clostridium botulinum, teré se mohou vyskytovat v medu a způsobit u kojenců botulismus) a s medem opatrně i u alergiků
  • fytofarmaka - to jsou rostlinné přípravky - obsahují extrakty různých rostlin (břečťan, jitrocel, tymián, sléz, mateřídouška a jiné), jsou bezpečné i u nejmladších dětí, dobře tolerované, většinou působí na oba typy kašle (zklidní dráždivý kašel a zároveň ředí hleny a usnadňují odkašlání). Mezi tyto přípravky patří např: Prospan, Hedelix (výtažek z břečťanu), Mucoplant (jitrocelový sirup), při zánětu průdušek Bronchipret (od 1 roku, obsahuje tymián a břečťan),na kašel, nachlazení, zánět průdušek Kaloba (od 1 roku, výtažek z kořene rostliny Pelargonium sidoides), u rýmy k uvolnění vedlejších nosních dutin Sinupret (od 1 roku) či Nasivin sinus (od 3 let) 
  • glycerol - vytvoří zklidňující a zvlhčující ochranný film na sliznici nosohltanu, působí pouze místně. Firemní název Petit Drill ( pro děti od 6 měsíců do 6 let)

 

Laryngitida (zánět hrtanu) - štěkavý kašel

Zvláštním typem kašle u dětí je suchý štěkavý kašel při zánětu hrtanu (laryngitidě). Jedná se o virové onemocnění, jehož průběh však u nejmenších dětí (cca do 6 let) může být dramatický, až život ohrožující. Dítě nemá během dne obykle žádné nebo jen mírné známky nachlazení, jde spát v dobrém stavu, ale večer či v noci se probudí se suchým, štěkavým kašlem, event. i dušností, která je způsobena otokem sliznice v oblasti hrtanu a ohrožuje dítě dušením. První pomocí je vystavit dítě studenému vzduchu (otevřít okno, obléci dítě a vyjít s ním ven, na balkon, na ulici...), zajistit zvlhčený vzduch a podat kortikoidy. V současné době se při léčbě laryngitidy upřednostňuje kortikoid dexamethazon, který však není běžně dostupný ve vyhovující lékové formě. Proto není chybou použít jako náhradní řešení čípky s obsahem prednisonu (Rectodelt 100 mg čípky), obvykle stačí podat 1/2 čípku. Pokud je dítě dušné nebo při nejistotě o stavu dítěte vždy kontaktujeme lékařskou pohotovost, event. voláme rychlou záchrannou službu 155!


 

Léčba vlhkého kašle

Účinek veškerých léků na vlhký, produktivní kašel (mukolytika, expektorancia - léky ředící hlen a usnadňující jeho odkašlání) je více než sporný a vůbec není prokázán jakýkoliv zásadní vliv těchto léků na přirozený průběh onemocnění. Dokonce existují lékařské studie prokazující srovnatelný efekt těchto, leckdy drahých sirupů s obyčejným čajem s medem a citrónem. Léky na vlhký kašel jsou opět ve většině případů volně prodejné v lékárně. Tato skupina léků není vhodná pro astmatiky - vzhledem k riziku zhoršení obstrukce dýchacích cest. Také se nedoporučují u dětí s omezeným kašlacím reflexem. Léky z této skupiny nepodáváme večer před spaním (poslední denní dávku volíme okolo 17. hodiny odpoledne) a neměli bychom je podávat po dobu delší než 5 dní, neboť dále dochází při jejich podávání spíše k neužitečnému zahlenění.

Léky na vlhký, produktivní kašel (léky usnadňující odkašlávání)

firemní název
účinná látka
lékové formy
věková hranice

Stoptussin

Robitussin expectorans

guaifenezin + butamirát

guaifenezin

kapky, sirup, tablety

sirup

od 6 měsíců

od 2 let

Ambrobene

Ambrosan

Mucosolvan

Flavamed

ambroxol

 

roztok, sirup, tablety, kapsle

kapky, sirup, tablety

roztok, sirup, tablety, kapsle

rotok, tablety, šumivé tablety

od narození

od narození

od narození

od 2 let

ACC

Solmucol

Mucobene

NAC

N - acetylcystein (NE U ASTMATIKŮ - stahují průdušky, nadprodukce hlenu!!!)

 

sirup, šumivé tablety, kapsle

roztok, pastilky

šumivé tablety

šumivé tablety

 

pod 2 roky

od 6 měsíců

od 14 let

od 14 let

 

Erdomed

 

erdostein (pozn. pouze na recept, lék plně hradí pacient)

 

sirup, tablety, kapsle

 

od 3 let (od 15 kg)

 

   

Poznámka pro praxi:

při běžném nachlazení (rýma) není léčba kašle výše uvedenými léky obvykle nutná, podávání těchto léků neovlivní průběh choroby. Doporučení pro léčbu běžného nachlazení najdete zde. Není vhodné současné podávání léků tlumících kašel a léků na odkašlání, pro jejich protichůdný efekt. 

Adresa

Pediatrie Černá s.r.o.

Husovo náměstí 36

55203  Česká Skalice

IČ: 04601319

Kontakty

http://my.medevio.cz/dr-cerna

  491 453 057

 

Pohotovost pro děti

Nemocnice Náchod

Horní areál, pavilon A

491 601 771

pondělí-pátek 16:00–22:00

So, Ne, svátky 08:00–22:00

 Pokračovat na Medevio